poniedziałek, 9 marca 2020

Fotografia komunijna- o czym warto wiedzieć?

 

Dopiero marzec, a ja chciałabym Wam napisać kilka słów o maju…

Tak, tak nie pomyliłam się o maju, bowiem maj to zazwyczaj czas komunii świętych w parafiach. To wielkie święto dla rodzin trzecioklasistów, którzy po raz pierwszy przystąpią do sakramentu przyjęcia Komunii Świętej.

Tyle tytułem wstępu, a teraz chciałabym Wam udzielić kilka porad fotograficznych.

ZAKRES ZLECENIA

REPORTAŻ PEŁNY- UPEWNIJ SIĘ, BO NIE ZAWSZE MOŻNA FOTOGRAFOWAĆ W KOŚCIELE!!!

Wielu rodziców chce zachować te chwile na pamiątkę, dlatego zamawiają fotografa, który spędzi z nimi czas tego dnia i uwieczni na fotografii te niezwykłe chwile. To dobry pomysł, gdyż pozwala zachować w pamięci te ważne i piękne momenty.

Czasami fotograf jest obecny w domu podczas przygotowań, jednak nie jest to reguła, a nawet przy komuniach nie zdarza się dość często. Później najczęściej udaje się do kościoła, choć nie zawsze podczas uroczystości może robić zdjęcia.

Najczęściej w kościele będzie pracować fotograf (jedna firma fotograficzna) zamówiony przez rodziców lub przez księdza, a Wasz prywatny fotograf nie będzie mógł robić zdjęć podczas uroczystości w kościele. Może on jednak wykonać kilka ujęć przed kościołem, zdjęcia z rodzicami, chrzestnymi i dziadkami po uroczystości, może zrobić kilka ujęć z przyjaciółmi czy rodziną. Jeśli zamawiamy u fotografa przygotowanie pełnego reportażu, takie zdjęcia są niezbędne do utworzenia fotograficznej opowieści.

REPORTAŻ Z GOŚĆMI

NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY RODZINNE, CZYLI BABCIA ANIELA JE KLUSKI!

Kolejny etap to przyjęcie czy uroczysty obiad, gdzie oczywiście wykonane będą ujęcia ciekawych momentów z rodziną przy stołach, przy torcie czy indywidualne portrety. Tutaj warto też wygospodarować czas i miejsce na krótką sesję plenerową, która będzie dopełnieniem reportażu.

Fotograf zazwyczaj ma ze sobą akcesoria niezbędne do wykonania takiej sesji: różaniec, książeczkę do nabożeństwa i pismo święte. Warto wcześniej zapytać też fotografa czy w razie niepomyślnej aury będzie możliwość wykonania sesji w pomieszczeniu lub w innym terminie.

Nawiązując do tytułu- oczywiście dobry fotograf z pewnością nie uwieczni babci Anieli ani wujka Ludwika jedzącego rzeczone kluski! I choć zdjęcia za stołami będzie robił, to będzie łowił momenty rozmów, śmiechu czy wzruszeń. Jeśli nawet zdarzy się, że takie zdjęcie przypadkiem zostanie zrobione to z cała pewnością nie znajdzie się ono w finalnym zestawie zdjęć!

SESJA ZDJĘCIOWA

Jeśli nie chcemy lub nie możemy rezerwować fotografa na reportaż, warto wybrać samą sesję plenerową dziecka, która również będzie wspaniałą pamiątką. Zdjęcia z Pismem Świętym, różańcem i książeczką można zrobić w dniu komunii albo podczas białego tygodnia, a ponieważ wymaga ona jedynie obecności dziecka ubranego w strój komunijny można się umówić w dogodnym dla rodziców momencie.

SESJA ZDJĘCIOWA PRZED KOMUNIĄ, CZY TO MA SENS?

Ciekawą alternatywą dla zdjęć po komunii, jest sesja ok 2 tygodnie przed komunią. Sesja taka ma na celu zrobienie niespodzianki gościom i wręczenie gościom podczas przyjęcia gotowych zdjęć dziecka z sesji plenerowej. To piękna pamiątka, którą rodzina zapamięta na długo, ponieważ nie spodziewa się takiego podziękowania za przybycie. Sesję robi się wówczas około 2 tygodnie przed planowaną uroczystością, żeby fotograf miał czas na wybranie i obrobienie zdjęć oraz wywołanie i zapakowanie odpowiedniej ilości odbitek. Jest to bardzo przyjemne zaskoczenie dla gości.

FORMA, W JAKIEJ OTRZYMASZ ZDJĘCIA

Ostatnia rzecz wymagająca przemyślenia, to forma, w jakiej chcecie otrzymać zdjęcia od fotografa dla siebie i dla najbliższych. Mogą to być odbitki w eleganckim pudełku, fotoksiążka czyli reportaż z tego niezwykłego dnia opowiedziany w formie drukowanej książki zawierającej zdjęcia z najważniejszych momentów dnia lub elegancki fotoalbum.

Odradzam zdjęcia tylko w formie elektronicznej, bo szybko się o nich zapomina, oprócz plików .jpg warto wybrać choćby najmniejszy pakiet zdjęć wywoływanych na papierze. Czasem jest to kwestia kilkunastu złotych a jest to pamiątka na lata.

NAJWAŻNIEJSZA RZECZ: UMOWA!

UMOWA JEST WAŻNA DLA OBU STRON- TY WIESZ JAKI ZAKRES PRAC MA WYKONAĆ DLA CIEBIE FOTOGRAF, W JAKIEJ ILOŚCI I W JAKIEJ FORMIE. FOTOGRAF WIE, ŻE ZA SWOJĄ PRACĘ OTRZYMA WYNAGRODZENIE. ŻĄDAJ ZAWSZE UMOWY! UCZCIWY CZŁOWIEK CI NIE ODMÓWI!

Najważniejsze jednak z tego wszystkiego jest podpisanie umowy z fotografem. Pamiętajcie o tym, że słowa mówione są ulotne, warto spisać wszystko dokładnie w umowie. Jeśli czegoś nie jesteście pewni pytajcie, ważne aby żadna ze stron nie miała wątpliwości. Uczciwy fotograf sam zaproponuje ci podpisanie umowy, nieuczciwy będzie się od tego migał- bądź wtedy ostrożny. Zwróć uwagę, aby wszystkie najważniejsze ustalenia znalazły się w treści umowy

Krótkie podsumowanie:

1. Zakres prac fotografa: (Reportaż pełny czy reportaż z sali bankietowej, sesja gdzie, kiedy zostanie wykonana i czy cena usługi zawiera cenę sesji? Czy w razie wyboru sesji w dzień komunii przy niekorzystnej pogodzie fotograf będzie miał możliwości wykonania sesji wewnątrz? lub czy umożliwi wybranie innego terminu?)

2. Forma otrzymania zdjęć: odbitki drukowane, fotoksiążka, fotoalbum czy płyta CD? Jaki format zdjęć/fotoksiążki i jaka ilość? Czy będziesz mógł sam wybrać czy to fotograf zdecyduje, które ujęcia będą najlepsze? Ile zdjęć masz w pakiecie? Czy będziesz mógł wybrać dodatkowe zdjęcia i jaka będzie ich cena?

3. Co przede wszystkim powinna określać umowa: termin i miejsce wykonania zdjęć, termin wywiązania się z umowy, zakres pracy, ilość finalnie oddanych zdjęć przez fotografa, forma oddawanych zdjęć, termin i sposób płatności, wysokość i termin wpłaty zaliczki, warunki wycofania się z umowy, kary za niedotrzymanie warunków umowy którejkolwiek ze stron.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Pierwsza Komunia Święta Natalii

 Ten rok jest wyjątkowy jeśli chodzi o wszelkie uroczystości. Tak też było z I Komunią świętą Natalii- los sprawił, ze ta uroczystość była b...